Samochód z systemem SCR

Co to jest technologia SCR?

Co to jest technologia SCR?
5 (100%) 1 vote[s]

System SCR – selektywnej redukcji katalitycznej – początkowo wprowadzono wyłącznie w samochodach ciężarowych, które wyposażone były w silniki wysokoprężne. Z czasem jednak system SCR zaczęto stosować także w nowo produkowanych samochodach osobowych z silnikiem Diesla.

Do czego służy system SCR?

Technologię SCR zaczęto stosować na początku XXI wieku w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, które znajdują się w spalinach wytwarzanych przez wysokoprężne silniki. Szczególnie szkodliwe są w nich tlenki azotu. Do oczyszczania spalin w systemie SCR służy wodny roztwór mocznika, któremu nadano handlową nazwę AdBlue.

Z czego składa się system SCR?

Jego bardzo ważną częścią jest zbiornik na Adblue, katalizator, dysza wtrysku Adblue oraz jego dozownik. Wchodząc w reakcje z mocznikiem Adblue rozbija tlenki azotu na wodę i azot. AdBlue jest wysoce korozyjny, zbiorniki na roztwór wykonuje się ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Polskim producentem zbiorników do AdBlue, ważnej część systemu SCR, jest firma Storage Partners. Poza nimi tworzy również pompy do AdBlue i linie produkcyjne tego środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *