Nawożenie iglaków w ogrodzie

Nawożenie iglaków w ogrodzie
5 (100%) 1 vote[s]

nawożenie iglakówIglaki stały się nieodłącznym elementem ogrodów, działek, tarasów oraz balkonów. Ich popularność w przeciągu kilkudziesięciu lat bardzo wzrosła. Szkółki oraz centra ogrodnicze oferują zróżnicowane gatunki i odmiany, dostosowane do różnorodnych warunków klimatyczno glebowych. Iglaki, tak jak każde rośliny, są wrażliwe na niedobory niektórych minerałów, szczególnie żelaza i magnezu.

Dlatego powinniśmy nawozić je w okresie ich największego wzrostu wiosną oraz w momencie, gdy zaobserwujemy niepokojące nas zmiany np. wewnętrzne brązowienie pędów czy żółknięcie końcówek igieł. Zdecydowana większość iglaków charakteryzuje się zimozielonym ulistnieniem, tak więc stanową całoroczną dekorację ogrodu. Aby rośliny iglaste dobrze rosły wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest nawożenie, a więc wzbogacanie podłoża w składniki odżywcze z nawozów do iglaków. Zakres stosowania nawozów jest bardzo zróżnicowany i zależny głównie od rodzaju podłoża i zastosowanego nawozu. Oczywistym jest, że iglaki rosnące na glebach lekkich, bardzo piaszczystych potrzebują większych dawek nawozu, aniżeli podłoża żyzne, zasobne w próchnicę. Dla poprawienia struktury gleb piaszczystych możemy wykorzystać obornik bydlęcy, torf, kompost, nawozy zielone, a więc nawozy organiczne, które sprawią, że stanie się ona bardziej chłonna pod względem absorbowania składników mineralnych. W przypadku gleb ciężkich dodanie nawozów organicznych sprawi, że podłoże stanie się luźniejsze, bardziej przepuszczalne i napowietrzone. Ilość stosowanych nawozów jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj podłoża i jego naturalna żyzność.

Jeedna odpowiedź dla “Nawożenie iglaków w ogrodzie

  1. Przerobiłem temat. To prawda odpowiednie nawożenie iglaków w odpowiednim czasie znacznie przyśpiesza ich rozwój oraz zdecydowanie ładniej wyglądają. Stosuję do nawożenia nawozy do iglaków firmy Azofoska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *