Budowa paneli fotowoltaicznych

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wynika to z oszczędności jakie są możliwe z ich wykorzystaniem i z faktu, że obsługa dotacji na fotowoltaikę pozwala na zwrot dużej części zainwestowanych środków w montaż paneli fotowoltaicznych. Z czego zbudowane są te panele i jak działają?

Panele w ponad 90% przypadków zbudowane są z kwarcu. W celu uformowania płytki z piasku kwarcowego ten należy najpierw oczyścić i skrystalizować. Gotowy produkt jest następnie cięty i tworzy się w ścieżki przewodzące. Są one potrzebne do transportu energii elektrycznej. Jeśli światło pada na krzemową płytkę, uwalniane są elektrony. Aby móc korzystać z tych elektronów, góra i dół każdej pojedynczej komórki muszą być specjalnie zanieczyszczone różnymi obcymi atomami. Często używa się tu boru (Br) i fosforu (P). Dzięki ukierunkowanemu zanieczyszczeniu komórki po jednej stronie gromadzą się elektrony (nośniki ładunku ujemnego), a po drugiej protony (nośniki ładunku dodatniego). W ten sposób powstaje biegun dodatni i ujemny, który można porównać do akumulatora.

Prawdziwymi specjalistami od fotowoltaiki w praktyce są pracownicy firmy Woltanic, którzy oferują stworzenie całego systemu fotowoltaicznego na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i okolic oraz pomoc w uzyskaniu na nie dofinansowania - https://woltanic.pl/panele-fotowoltaiczne-ostrow-wielkopolski

Głosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz